Hakkımızda

Albaraka Anket

Albaraka'nın sosyal faliyetlerini yeterli buluyor musunuz?
Çok Yeterli (1194)
  33%
Yeterli (1095)
  31%
İdare Eder (1043)
  29%
Yetersiz (255)
  7%
Oylama Sonuçları : 3587
Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması

Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması

Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması

Geleneksel Albaraka Türk Hat YarışmasıAlbaraka Türk, bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra kültür ve sanat alanındaki köklü medeniyetimizi geleceğe taşıma gayesi ile hat sanatına desteğini sürdürüyor. Albaraka, sosyal sorumluluklarının bir gereği olarak, hat sanatını yaşatmakta, geliştirmekte, yeni kuşaklara aktarmakta ve bu sanata gönül verenleri bir nebze olsun teşvik etmektedir.

Bankanın, gelenekselleşmesi temennisiyle 2005 yılında ilkini düzenlediği hat yarışması için yola çıkarken hedefi, bu yarışmayı 5 yılda bir düzenlemekti. Fakat yarışmaya olan ilgi ve devamında gelen teveccühler Albaraka'nın kültür ve sanat alanında nişaneler bırakma hedefini bir adım öteye taşıyarak yarışmayı 3 yılda bir tertip etme yönünde teşvik etti. Alınan bu karar sonrasında yarışmanın ikincisi 2008 yılında gerçekleştirildi.

Albaraka Türk, dünyanın en ünlü Hattatlarını İstanbul'da buluşturdu

Dünyanın dört bir yanından 129 kişinin 172 eserle katıldığı Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması sonuçlandı. Türkiye'de özel bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen tek hat yarışmasında ödüller, 18 Kasım'da Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Albaraka'nın bu sanata verdiği önemi yansıtacak düzeyde görkemli bir tören gerçekleşti. Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Suriye Başkonsolosu Safwan Ghanem, Hat sanatına gönül veren davetliler, Yarışmacılar, Hat üstatları ve basın mensupları katıldı.

Yardımseverliği yazan kalemler ödüllendirildi

Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışmasıİlki 2005 yılında gerçekleşen ve bu yılki konusu 'yardımseverlik' olarak belirlenen yarışmaya 20 farklı ülkeden 129 sanatçı 172 eserle katıldı. Toplam 5 kategoride gerçekleşen yarışmada Celi Sülüs kategorisinde birinciliği Muhammed Yaman (Türkiye), Sülüs Nesih kategorisinde birinciliği Cuma Muhammed Hamahir (Suriye) kazanırken Celi Divani kategorisinde Muhammed D. Cellul (Suriye) birincilik ödülüne layık görüldü. Toplamda ile 17 eser ödül alırken, 23 eser de teşvikle ödüllendirildi.

Jüri Üyeliğini dünyaca tanınan hat sanatçıları Prof. Uğur Derman, Mehmed Özçay ve Davut Bektaş'ın yaptığı yarışmada, eser sahipleri kategorilerine ve derecelerine göre 3.000YTL ile 12.000YTL arasında para ödülü kazandı. Ayrıca 23 adet hat eserinin her biri 1.000YTL teşvik ödülüne layık görüldü. Toplamda ise 134.000YTL gibi bu alanda şimdiye kadar verilen en yüksek para ödülü dağıtıldı.

Sergi Ayasofya Müzesi'ndeYarışmada dereceye giren ve teşvik ödülüne layık görülen 40 adet hat eseri 19-30 Kasım tarihleri arasında Ayasofya Müzesi üst Galeri'de Ayasofya Müzesi'nin ziyaretçileriyle buluştu. Eserler, hat sanatının tamamlayıcısı ve süsleme sanatı olarak nitelenen tezhipli olarak da 2009 yılı içerisinde yeni sergilerde hat severlere yeniden sunulacak.

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz, ödül töreninde yaptığı konuşmada bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri yarışma ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Albaraka Türk olarak, kültür birikimimizin yaşatılması ve değer kazanması için elimizden gelen çalışmaları bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmeye de devam etmeyi arzuluyoruz. Bu çerçevede bankamızın düzenlediği hat yarışmalarını, bu sanat dalına desteklerin taçlandırılması olarak nitelemek yerinde olacaktır. Yaklaşık bin yıllık tarihi yolculuğu içinde taşıdığı değerler açısından her zaman gündemimizde var olan hat sanatı, İslâm estetiğini yansıtan en önemli sanat dallarımızdan birisidir. Bugün geleneksel sanatlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında tanıtım gelmektedir. Albaraka Türk olarak amacımız; hat sanatına gönül verenleri bir nebze olsun teşvik etmek, bu sanata yeni ve üstün eserler kazandırmak, bunları yeni kuşaklara aktarmak, dolayısıyla bu sanatın yaşatılması, geliştirilmesi ve bu sanata hak ettiği ilgi ve alâkayı sağlayabilmektir."

Ödül töreninde ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Eski İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, Hat üstadı Hasan Çelebi, Jüri üyeleri Prof. Uğur Derman ve Mehmed Özçay hat sanatı üzerine yaptıkları konuşmalar davetliler tarafından ilgiyle dinlendi.

Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması